Učení čínštiny v éře umělé inteligence: Je opravdu zbytečná?!

V době, kdy umělá inteligence (níže používám i zkratku "AI") ovlivňuje každý aspekt našich životů, včetně učení se cizích jazyků, se objevuje obava, že s nástupem AI je učení čínštiny a i jiných cizích jazyků zbytečné. Při cestování se můžeme spolehnout na hlasový překladač v mobilu, v práci nám pomůže s překlady textů třeba Google nebo DeepL. Tyto pohledy / výhody samozřejmě uznávám, nicméně musíme pochopit, že učení se cizího jazyka, respektive čínštiny ještě stále není úplně pasé. Pojďme si zmínit několik důvodů:

 

Pochybná kvalita překladů:

Za prvé, i když nástroje AI mohou poskytnout překlady, lidská kontrola a úprava jsou nezbytné. Překladač vždy naráží na nuance a kontext, které vyžadují lidský vhled. Pokud chceme mít jistotu opravdu přesného překladu, nezbývá nám, než se spolehnout na služby odborníka na výchozí i cílový jazyk. Na druhou stranu, AI může pomoci naši práci velmi urychlit a poskytnout užitečnou zpětnou vazbu.

 

Kulturní bohatství:

Jazyk není pouze o slovech - je to také klíč k porozumění kultuře. Překladač nám sice přeloží větu, ale bez pochopení kultury budeme ochuzeni o drahocenné souvislosti, které mnohým z nás dochází až v rámci přežívání/prožívání studia, práce či cest v Číně nebo na Taiwanu (a že na ty "heuréky" rádi vzpomínáme ještě dlouhá léta po návratu domů). 

 

Výhody v kariéře:

Znalost čínštiny stále zůstává významným faktorem pro úspěch v mezinárodním prostředí. Ovládání čínštiny nejen zlepšuje komunikaci, ale otevírá i dveře k lepším pracovním příležitostem a umožňuje vytvářet obchodní vztahy v globálním měřítku. Ať už v Číně, na Taiwanu, nebo v jakémkoli jiném státě s čínsky mluvící protistranou. Každý je rád, když na něj promluví cizák jeho jazykem. 

 

Flexibilita:

Čínština nám otevírá dveře do čínských komunit po celém světě. Anebo si můžeme objednat jídlo čínsky i u nás (a dojmout tak třeba babičku, která bude na své vnouče právem hrdá)! Nemusíme se tak spoléhat na jazykovou znalost někoho jiného a nezůstáváme v pasivní roli. 

 

Rozvíjíme si hlavu:

Učení nového jazyka, v tomto případě čínštiny, stimuluje mozek a rozvíjí kognitivní schopnosti. Studium jazyka také podporuje kreativitu a dává možnost vidět svět z jiné (velmi zajímavé) perspektivy. A tady se rozvíjíme hned v několika rovinách - znaky, tóny... 

 

Závěrem tedy můžeme říci, že i s rostoucí rolí umělé inteligence v našich životech zůstává znalost čínštiny praktickou dovedností. AI nám může v životě usnadnit mnoho věcí, ale nemůže nám poskytnout onen pocit důvěrné osobní konverzace, který přináší až skutečná znalost jazyka. Je to jakási "investice" do bohatšího porozumění světu a propojení se s lidmi na globální úrovni. Takže nebuďme unáhlení a neházejme "flintu do žita" - na místo toho nechejme, aby umělá inteligence pomohla doplnit naše znalosti, nikoli nahradit tu nádhernou cestu učení .

 

Rádi byste dostávali více tipů ohledně učení se čínštiny? Zavítejte na můj instagramový účet či na facebookové stránky a nenechte si ujít jazykové tipy, citáty ani kontakt s komunitou, která má stejné zájmy, jako Vy!

Klára

 

Zpět do obchodu