Čínština a podcasty
V dnešní rychlé době hledá spousta studentů cizích jazyků efektivní způsoby, jak zdokonalit své dovednosti.
Flexibilní a efektivní metody učení, které jim umožní dosáhnout hmatatelných výsledků, a to co nejdříve. Je to reálné? Do jisté míry ANO! A právě podcasty nám nabízejí tuto výhodu.
Díky nim můžeme být v kontaktu s jazykem prakticky kdekoli – na cestách, během procházek nebo v čekárně u lékaře.
V čem nám podcasty tedy pomohou?
Podcasty nám umožňují vnímat čínštinu autenticky a je jen na nás, jaký styl (či téma) si zvolíme. Kromě klasického učebního materiálu se tak dostáváme do kontaktu s reálnými konverzacemi i s různými přízvuky. Je to tedy ideální nástroj pro trénování poslechových dovedností a k přirozenému rozšiřování slovní zásoby. To vše nám pomůže zlepšovat i naše vyjadřovací schopnosti, což dělá z podcastů velmi užitečného pomocníka, zejména pokud nemáme možnost žít v čínském prostředí.
U některých podcastů se můžeme setkat s různými úrovněmi obtížnosti, od začátečnických až po pokročilé. Tento rozmanitý výběr nám umožní nalézt obsah, který odpovídá našim znalostem a cílům.
Já bych Vám mohla doporučit třeba tyto:
- ChinesePod: tento snad nejoblíbenější podcast nabízí různé úrovně obtížnosti a témata včetně běžné konverzace, kultury a gramatiky. V nižších úrovních je k vysvětlování použitá angličtina, takže se určitě nemusí bát začít s poslechem ani začátečníci!
- Slow Chinese: další oblíbený podcast, který se věnuje analýze příběhů a článků a vysvětluje jednotlivá slovíčka.
- ChillChat: slovíčka, gramatika, vhled do kultury, trendy.. a kombinace čínštiny s angličtinou. K transkriptům konverzací vás čekají i různé aktivity a materiály na oficiálním webu.
- One Chinese Word a Day: podcast, který je dostupný i na YouTube, je tu především pro začátečníky a mírně pokročilé. V krátkých epizodách je představeno jedno slovíčko – jeho význam i správné použití.
- Mini Mandarin: opět kraťoučké lekce se zaměřením na všechny oblasti učení se jazyka, včetně kulturních zajímavostí. Ideální pro vytížené jedince, především začátečníky.
- Maomi Chinese: něco pro mírně pokročilé studenty. Srozumitelná řeč, prokládaná občas anglickými vysvětlivkami. K dispozici jsou také transkripty.
- TeaTime Chinese: pokud máte rádi podcasty s transkripty, cvičeníčka a seznamy slovíček, tento podcast vám rozhodně udělá radost! Úroveň pro pokročilejší, nicméně velmi zajímavá témata ze života.
- Learning Chinese through Stories: zajímavá alternativa ke sledování seriálů či filmů – krátké příběhy s obrázky, znaky, pinyinem i překladem do angličtiny. Mírně pokročilí už určitě ocení (vhodné i pro přípravy na nižší HSK zkoušky).
- MandarinPod: ideální podcast pro středně pokročilé studenty se zajímavými tématy, včetně rozhovorů o společenských i politických aktualitách.
- Speak Chinese Naturally: rozhodně skvělý podcast pro pokročilejší. Přirozené tempo a spousta idiomů, slangových výrazů i kulturních zajímavostí.
- 每日中文课: na závěr ještě jeden tip pro středně a více pokročilé, opět různá témata, včetně idiomů a představení slovíček s jejich správným použitím.
Inu, co dodat? Podcasty představují skvělý nástroj pro učení čínštiny, který nabízí časovou i místní flexibilitu, autenticitu v rozhovorech a rozmanitost v tématech. Využijme je jako součást onoho „balíčku“ metod, které každý z nás zkouší a kombinuje pro dosažení svého jazykového cíle. Nebojme se začít, je to jednodušší, než sledování filmů a zábavnější, než poslechy v učebnicích. 😊
Rádi byste dostávali více tipů ohledně učení se čínštiny? Zavítejte na můj instagramový účet či na facebookové stránky a nenechte si ujít jazykové tipy, citáty ani kontakt s komunitou, která má stejné zájmy, jako Vy!
Klára