Určitě jste už slyšeli spoustu lidí mluvit o čínštině jako o perspektivním jazyku, který se hodí pro práci. Ne každý ale chce s čínštinou pracovat a ne každý, kdo se čínštině věnuje, najde práci, která by ho naplňovala. Stavět učení se jazyka jen na pracovních příležitostech nevidím jako dostatečnou motivaci k úspěchu a k radosti ze samotného postupu v jazyku.
Jaké tedy mohou být důvody ke studiu čínštiny?
POZNÁNÍ KULTURY ANEB KOLIK JAZYKŮ UMÍŠ…
Čínský jazyk, stejně jako každý jiný, dává našemu mozku pěkně zabrat. Ačkoli to na začátku nemusí být lehké, ovoce se „přikutálí“ velmi brzy. :-)
Kombinace několika nových prvků, např. nutnosti respektovat tóny (hudební sluch mít nemusíte, stačí vnímat intonaci, kterou máme ale i v češtině), zápisu pomocí znaků (víte, že psaní znaků je i jednou z meditačních technik?), na první pohled nepochopitelné větné struktury (čínská gramatika je ve skutečnosti nádherně jednoduchá, ve srovnání s českou, nebo i anglickou) nás sice může od čínštiny pěkně odrazovat, na druhou stranu nám ale přináší spoustu výhod.
Nejen samotné učení jazyka nás rozvíjí, ale také kontakt s lidmi z jiných kultur prospívá našim schopnostem přizpůsobovat se novým situacím (např. rozvíjí kontextovou inteligenci), učí nás empatii a chápání světa a společnosti v mnohem širším vzájemném propojení. Pocit, který nelze popsat slovy.
CESTOVÁNÍ BEZ JAZYKOVÉ BARIÉRY
Jasně, s angličtinou se člověk domluví v mnoha zemích světa. Pokud chce jet do Číny nebo na Taiwan, tak dokonce i v hlavních (či jiných velkých) městech. Pokud ale chcete poznat opravdové krásy těchto regionů, čínština je opravdu nevyhnutelná.
Zejména v případech, kdy byste chtěli během cest třeba bydlet u místních obyvatel, učit se od nich vařit, vyzkoušet si čajový obřad nebo hrát na nějaký asijský hudební nástroj (především na Taiwanu je cizincům nakloněných lidí spousta a jsou neskutečně ochotní sdílet svůj um, navíc rozhodně nešetří chválou :-) ).
Dobrou zprávou je, že k tomu, abyste se domluvili, není potřeba dlouhých let studia a pokud vám nevadí časté navazování konverzace s místními, nepotřebujete ani znát mnoho znaků (snad kromě těch několika málo desítek nejzákladnějších, se kterými se při správné strategii vypořádáte během pár dnů :-) ). Nepochybně vám někdo rád pomůže přečíst jídelní lístek, poradí, jakým směrem se vydat nebo prozradí, co znamenají nápisy na zboží v obchodě.
Se znalostí znaků to jde sice samozřejmě snáz, ale kdo chce za co nejkratší dobu vyrazit na cesty, konverzace je v čínštině podstatně jednodušší než v řadě evropských jazycích. A tónů se nebojte, pečlivému studentovi trvá jejich pochopení pár hodin, maximálně dnů. :-)
ZÁLIBA VE STUDIU CIZÍCH JAZYKŮ
Už jste se učili všelijaké evropské jazyky a chcete nějakou výzvu? Čínština výzvou rozhodně je. Krásné na ní je, že se můžete slušně domluvit po pár měsících studia, ale obsahuje tolik zajímavých prvků (nejen znaků, ale také rčení a mouder, rozdílů ve vyjádřeních při mluvené a psané formě atd.), že pokud chcete být opravdu borec, máte zábavu snad na celý život. Jde jen o to, nakolik vám čínština učaruje a kolik času jí chcete věnovat.
Je krásné mít třeba možnost konverzovat i s rodilými mluvčími staršího věku, kteří svou výslovností (mnohdy i vlivem dialektu) mohou zastrašit leckterého cizince. V těchto a mnoha dalších případech se vám časová investice do studia mnohonásobně vrátí ve formě neskutečné radosti z toho, jak úžasné je získávat informace od člověka, jež vyrůstal na opačném konci světa s naprosto unikátními zkušenostmi, ke kterým teď máte (na rozdíl od většiny cizinců) přístup hned z první ruky. :-)
Takový důvod k výběru právě čínštiny jako dalšího cizího jazyka ke studiu jde, ne?
Chtěli byste se učit čínsky, nebo jen procvičovat konverzaci, abyste „nevypadli ze cviku“ po letech studia? Napište mi a můžeme se domluvit :-)
Pro další zajímavosti se přidejte do naší facebookové skupiny CzeChinese, kde se můžete také seznámit i s Taiwanci s Číňany, kteří se učí česky.
Mějte se krásně,
Klára