Znáte festival dračích lodí? Tento čínský svátek se slaví vždy 5. den 5. měsíce lunárního kalendáře a slaví se nejen v Číně, ale i v jiných východoasijských státech.
A co se při této slavnosti dělá?
Rozhodně nesmí chybět závody dračích lodí (můžete je spatřit dokonce i u nás :-)). Loďky mají podobu draka s otevřenou tlamou, závodí se v počtu cca 20 lidí, ale mohou být i menší pro 8-10 lidí či větší pro 30-60 lidí. Hned za hlavou draka sedí bubeník, který udává rytmus pádlování a na konci lodě stojí kormidelník. Vítěz si zajistí štěstí po celý následující rok.
Jak tato tradice vznikla?
Vychází z legendy o slavném básníkovi jménem Qu Yuan, který v období Válčících států působil jako poradce krále. Qu Yuanovi však mnozí úředníci jeho významné postavení záviděli, a tak přišli za králem s vymyšlenými obviněními, kterým vládce uvěřil a v rozzuřenosti poslal svého poradce do vyhnanství. Oddaný Qu Yuan tuto křivdu neunesl, skočil do řeky a utopil se. Říká se, že mnozí místní lidé pak na loďkách jeho tělo hledali, bubnovali přitom k zahnání zlých duchů a házeli do vody rýži, aby ryby jeho tělo nechaly být. Legend je více (např. o Wu Zixu a Cao E), avšak tato je nejrozšířenější a vychází z ní i současná podoba oslav.
A co jídlo?
Ke svátku Duanwu patří bezesporu rýžové trojhránky zvané zongzi 粽子, které bývají balené ve velkých bambusových (banánových, kukuřicových aj.) listech a plněné různými náplněmi. Na severu Číny bývají sladké, např. s čínskou datlí nebo pastou z červených fazolí. Na jihu Číny nebo na Taiwanu jsou často slané a značně mastné, většinou plněné masem, vajíčky či mořskými plody. V poslední době se však objevují i nové náplně, záleží na chutích a odvaze kuchaře experimentovat :-).
Ochutnali jste už zongzi? Chutnaly vám?
Přidejte se do naší facebookové skupiny, získejte více informací a seznamte se s rodilými mluvčími čínštiny!
Chcete se učit čínsky? Dejte mi vědět a můžeme se domluvit na jednorázových či pravidelných lekcích.
Díky a těším se na Vás,
Klára